Sinulan

Wydzielina (w trakcie kataru) spływający po tylnej ścianie gardła to uporczywy objaw. Może zaburzać smak, utrudniać oddychanie i wywoływać nieprzyjemny zapach z ust, a nawet powodować wymioty. Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła zagraża również dolnym odcinkom układu oddechowego, ponieważ wraz z nią mogą rozprzestrzeniać się drobnoustroje. Wyjaśniamy, dlaczego gęsta wydzielina z nosa i zatok zalega w gardle i jak pozbyć się tej dolegliwości!  

Spis treści:

  1. Wydzielina spływająca do gardła – objawy
  2. Nieżyt nosa a spływająca wydzielina z zatok 
  3. Inne możliwe przyczyny spływania wydzieliny po gardle 
  4. Katar spływający do gardła – jak się go pozbyć

Wydzielina spływająca do gardła – objawy

Wydzielina produkowana przez błonę śluzową nosa i zatok ma za zadanie ogrzewać i nawilżać wdychane powietrze. Pełni również funkcje obronne wiążąc wirusy, bakterie, grzyby i zanieczyszczenia. 

Jeśli pod wpływem drobnoustrojów chorobotwórczych lub zanieczyszczeń środowiskowych śluzowata wydzielina tworzy się w nadmiernej ilości, wówczas mamy do czynienia z katarem. Może ona zalegać, ponieważ często obrzęk śluzówki utrudnia jej swobodny przepływ przez nozdrza. Gromadząca się wydzielina znajduje więc inne drogi ujścia, dlatego katar spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje tym samym wiele dolegliwości, takie jak:

  • kaszel,
  • chrypka,
  • drapanie w gardle,
  • świszczący oddech,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • problemy z oddychaniem,
  • nieświeży oddech,
  • nudności i/lub wymioty.

Nieżyt nosa a spływająca wydzielina z zatok 

Za spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła w większości przypadków odpowiada nieżyt nosa, czyli zapalenie błony śluzowej gardła i zatok przynosowych. Schorzenie to zwykle występuje jednocześnie z innymi dolegliwościami, takimi jak np. ból zatok, zmęczenie i stan podgorączkowy. 

Spływająca wydzielina z zatok produkowana jest pod wpływem drobnoustrojów, takich jak:

  • Wirusy – za infekcje zwykle odpowiadają adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy, rynowirusy i RSV. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego zakażenie występuje powszechnie, zwłaszcza u dzieci mających kontakt z rówieśnikami. Spływający śluz w gardle przenosi wirusy na dalsze odcinki układu oddechowego, co powoduje zapalenie nie tylko błony śluzowej nosa, ale także gardła. 
  • Bakterie gęsta wydzielina w gardle, nosie i zatokach stwarza warunki odpowiednie do rozwoju drobnoustrojów bakteryjnych. Przedłużający się katar zwiększa ryzyko nadkażenia bakteryjnego, wywoływanego głównie przez bakterie Streptococcus lub Haemophilus. Infekcja o takim podłożu zwykle przebiega znacznie intensywniej, przez co pojawia się ropny katar spływający do gardła. Może on mieć specyficzny smak i ciemną barwę. 

Inne możliwe przyczyny spływania wydzieliny po gardle

Zdarza się, że wydzielina spływająca do gardła to jedyna dolegliwość. W takich przypadkach możliwe, że przyczyną jest alergia wziewna. Uczulenie na czynniki obecne w powietrzu lub pokarmowe, rzadziej kontaktowe, przyczynia się do wystąpienia obrzęku błony śluzowej nosa. W konsekwencji wydzielina może gromadzić się w gardle.  

Tzw. ,,flegmaw gardle może jednak pojawiać się u osób ze zdrowym układem oddechowym. Istnieją schorzenia, które bezpośrednio wpływają na stan błony śluzowej gardła, przy czym dotyczą innych narządów. Są to m.in. refluks żołądkowo-przełykowy lub przełykowo-gardłowy (krtaniowo-gardłowy). W przebiegu tych chorób treść pokarmowa cofa się do gardła i może wywoływać uczucie wydzieliny w gardle. 

Obrzęk śluzówki i katar mogą być także następstwem zaburzeń metabolicznych, zmian hormonalnych lub wad anatomicznych. Ostatnia przyczyna kataru spływającego do gardła to najczęściej skrzywienie przegrody nosowej, o której często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie dojdzie do przewlekle trwających lub często nawracających infekcji. 

Wydzielina (katar) spływający do gardła – jak się jej pozbyć?

Jeśli dokucza Ci spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, koniecznie musisz wdrożyć postępowanie które przyniesie ulgę. Jest to objaw nie tylko uciążliwy, ale także groźny. Wraz z katarem przenoszą się drobnoustroje chorobotwórcze, co grozi rozprzestrzenianiem się infekcji. 

Mając pewność, że gęsta wydzielina towarzyszy infekcji, możesz pozbyć się uporczywego objawu za pomocą środków dostępnych w aptekach bez recepty i domowych sposobów. Podstawą jest redukcja obrzęku śluzówki, ponieważ to on utrudnia wydzielinie prawidłowy ujście z nosa. Pomocne w tym celu okazują się preparaty do stosowania miejscowego, np. wyrób medyczny Sinulan Express Forte. 

Wirusowy katar spływający do gardła zwykle ustępuje samoistnie po ok. tygodniu, dlatego terapia opiera się na stosowaniu środków łagodzących objawy. Jeśli jednak trwa dłużej lub objawy się nasilają, warto udać się do specjalisty. Być może konieczne będzie stosowanie antybiotyków, a w przypadku podejrzenia alergii także wykonanie odpowiednich testów i przyjmowanie środków przeciwalergicznych. Z kolei spływająca wydzielina do gardła u osób z krzywą przegrodą nosową i chorobą refluksową wymaga odmiennego postępowania, dlatego, jeśli objaw nie ustępuje, koniecznie należy zgłosić się do specjalisty.   

Lek. Michał Dąbrowski

STADA/PL/356/2021

Źródła: 

  1. Arcimowicz M., Niemczyk K.: Przewlekły kaszel w Praktyce otolaryngologicznej. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2084530812700205 (data odczytu: 29.10.2020). 
  2. Rutkowski R., Kosztyła-Hojna B., Rutkowska J.: Alergiczny nieżyt nosa — problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku. https://core.ac.uk/reader/268458550 (data odczytu: 29.10.2020).