Sinulan

Jeśli czujesz, że nos jest zatkany, jednak nie pojawia się katar, koniecznie sprawdź możliwe przyczyny. Ciągle zatkany nos bez wydzieliny (kataru) może świadczyć o obrzęku, nadmiernym zagęszczeniu wydzieliny, zapaleniu zatok, przesuszeniu błony śluzowej nosa, ale także o obecności zmian strukturalnych w nosie. Wyjaśniamy, co może oznaczać takie uczucie i przedstawiamy sprawdzone sposoby na zatkany nos bez kataru! 

Spis treści:

  1. Nos zatkany bez kataru a infekcje górnych dróg oddechowych
  2. Zatkany nos bez kataru – jakie jeszcze mogą być przyczyny?
  3. O czym może świadczyć zatkany nos bez kataru u dziecka?
  4. Ciągle zatkany nos bez kataru – co zrobić?
  5. Zatkany nos bez kataru – domowe sposoby na udrożnienie nosa

Nos zatkany bez kataru a infekcje górnych dróg oddechowych

Uczucie zatkanego nosa wynika z przekrwienia i obrzęku błony śluzowej w jamach nosowych i zatokach. Obrzęk ten jest typowym objawem przeziębienia i stanu zapalnego zatok. Schorzenie określa się jako nieżyt, czyli niedrożność nosa. 

Niekiedy w przebiegu nieżytu nosa pojawia się zatkany nos i katar, jednak może on również zalegać w przewodach nosowych. Odczuwamy wówczas zatkany nos bez wydzieliny, gdyż ta gromadzi się w głębszych strukturach nosa, a także w zatokach przynosowych. Nieżyt nosa najczęściej spowodowany jest infekcją wirusową. Przyczyną schorzenia mogą być także bakterie i grzyby, zwłaszcza jeśli objawy trwają przewlekle. 

Jeśli pojawia się ciągle zatkany nos i wydzielina w gardle, najprawdopodobniej katar nie znajduje ujścia przez nos i spływa po tylnej części gardła. W trakcie przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych zwykle diagnozę można postawić na podstawie wywiadu, ponieważ pojawiają się jednocześnie inne objawy, takie jak kaszel, ból gardła, zaburzenia węchu, ból zatok, gorączka, ogólnie złe samopoczucie czy bóle mięśni. Zatkany nos bez wydzieliny najczęściej spowodowany jest więc infekcjami górnych dróg oddechowych i zapaleniem zatok przynosowych. 

Zatkany nos bez wydzieliny (kataru) – jakie jeszcze mogą być przyczyny?

Przyczyn zatkanego nosa bez wydzieliny należy szukać w innych źródłach, jeśli nie występują typowe objawy przeziębienia. Zdarza się, że utrudnione oddychanie i zatkany nos nie mają związku z infekcją, ale za objawy może odpowiadać stan zapalny i nadmierne wysuszenie śluzówki. 

Warto wiedzieć, że do obrzęku śluzówki nosa może dojść nie tylko pod wpływem drobnoustrojów, ale także czynników drażniących. Zatkany nos bez wydzieliny może więc pojawiać się u osób, które:

  • często przebywają w pomieszczeniach o niskiej wilgotności lub klimatyzowanych;
  • palą lub są narażone na wdychanie dymu tytoniowego;
  • mają kontakt z chemikaliami, w tym środkami czystości;
  • mieszkają w miejscach z dużym stężeniem zanieczyszczeń, smogu, spalin samochodowych;
  • nadużywają alkoholu, który także wysusza błony śluzowe.

Ciągle zatkany nos bez wydzieliny może wskazywać także na obecność zmian w nosie, takich jak polipy. Wówczas dolegliwości zwykle rozwijają się stopniowo. Osoba chora może odczuwać obrzęk w nosie i uczucie ciała obcego. 

Utrudnione oddychanie przez nos jest domeną osób, które mają anatomiczne wady przegrody nosowej. Wówczas skrzywienie utrudnia napływ powietrza i może pojawić się uczucie zatkanego nosa bez wydzieliny. Przypadłość ta zwiększa również ryzyko infekcji, dlatego osoby z krzywą przegrodą nosową są bardziej narażone na zakażenia i stan zapalny śluzówki. 

O czym może świadczyć zatkany nos bez wydzieliny (kataru) u dziecka?

Warto pamiętać, że jamy nosa połączone są z gardłem i uszami dzieci w specyficzny sposób, gdyż pełny rozwój tych struktur następuje dopiero u dorosłych. Z tego też powodu małe dzieci kilkakrotnie częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych niż osoby dorosłe. 

Zwykle jednak w trakcie choroby pojawia się katar. Jeśli jest gęsty, może zalegać i utrudniać dziecku oddychanie. Szczególnie narażone na gromadzenie się wydzieliny nosowej są niemowlęta, które większość czasu przebywają w pozycji leżącej. 

Jeśli natomiast zatkany nos u dziecka występuje bez wydzieliny i innych objawów przeziębienia, można podejrzewać alergię wziewną lub pokarmową. Uczucie zatkanego nosa u dzieci może wynikać także z przerostu migdałka podniebiennego.   

Małe dzieci zwykle nie potrafią określić swoich dolegliwości. Z tego też powodu bez obecności widocznych objawów problemem może okazać się rozpoznanie obrzęku nosa. Zatkany nos bez wydzieliny u dziecka można zaobserwować na podstawie sygnałów, takich jak:

  • oddychanie przez usta,
  • niechęć do ssania lub częste przerwy podczas jedzenia i picia,
  • chrapanie w nocy,
  • problemy ze snem, częste przebudzenia;
  • zmiana tonu głosu, tzw. „mówienie przez nos”.

Ciągle zatkany nos bez wydzieliny (kataru) – co zrobić?

Jeśli zatkany nos bez wydzieliny jest wynikiem infekcji, której towarzyszą inne objawy, warto sięgnąć po preparaty o miejscowym działaniu obkurczającym śluzówkę nosa. Pozwolą one na zmniejszenie obrzęku, dzięki czemu minie uczucie zatkanego nosa. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych, co mogłoby pogłębić dolegliwości. Najlepiej sprawdzają się preparaty, które jednocześnie nawilżają nos i wspomagają zmniejszenie obrzęku. Przykładem preparatu, który pomaga zwalczyć katar, jest wyrób medyczny Sinulan Express Forte. Zawiera olejki eteryczne, które wspomagają oddychanie. Co ważne, w przeciwieństwie do domowych inhalacji robionych zbyt często, środek ten nie wysusza śluzówki nosa.

Jeśli natomiast podejrzewamy, że ciągle zatkany nos bez wydzieliny może mieć inne przyczyny, pomóc może laryngolog, a w razie podejrzenia uczulenia także alergolog. Nie warto zwlekać z wizytą zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ kolejną z możliwych przyczyn dolegliwości jest ciało obce w nozdrzach. Ciekawskie maluchy mogą w chwili nieuwagi umieścić w nosie rozmaite przedmioty, które nie zawsze są widoczne. 

Zatkany nos bez wydzieliny (kataru) – domowe sposoby na udrożnienie nosa

Przy nosie zatkanym w przebiegu infekcji, a także przy bardzo wysuszonej śluzówce i podrażnieniu, warto sięgnąć po domowe sposoby. Zatkany nos bez wydzieliny, jak również z wyciekającą wydzieliną wymaga należytej pielęgnacji.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. Warto wykonywać inhalacje i stosować nawilżacze do powietrza. Ponadto tkanki trzeba nawilżać od wewnątrz, zwiększając ilość wypijanych płynów.  

Osoby dorosłe mogą udrożnić nos, pijąc ziołowe napary. Ciepły napój o właściwościach poprawiających stan błony śluzowej pomoże w łagodzeniu dolegliwości. Warto wybierać zioła, takie jak tymianek, rumianek, anyż, kwiat lipy, mięta.  

Jeśli zatkany nos dokucza dzieciom, warto jak najczęściej układać je na brzuchu. Wówczas zalegająca wydzielina łatwiej spłynie. Małe dzieci można inhalować solą fizjologiczną, która upłynnia katar i nawilża błonę śluzową. 

Lek. Michał Dąbrowski

STADA/PL/355/2021